W 2009 roku – dla uczczenia pamięci Mieszkańców Płońska i Ziemi Płońskiej, których dzieciństwo, młodość lub wiek dorosły przypadły na lata II wojny światowej - zespół dokumentalistów Pracowni Dokumentacji Dziejów Płońska przygotował wystawę pn. „W hołdzie Płońszczanom pokolenia lat wojny i okupacji”.

Na 24 planszach wystawowych zaprezentowanych zostało blisko 400 zdjęć i dokumentów ze zbiorów Pracowni, zgrupowanych w trzech częściach: 

  • część pierwsza ukazywała Płońsk i życie codzienne jego mieszkańców w latach poprzedzających wybuch II w. św.;
  • część druga prezentowała wybrane zdjęcia i dokumenty z lat 1939 – 1945 (fotografie, listy, kartki pocztowe, grypsy i in. dokumenty okupacyjne);
  • część trzecia przypominała 125 zdjęć portretowych oraz nazwiska i podstawowe dane o ponad 800 Mieszkańcach Płońska i Ziemi Płońskiej poległych, zamordowanych bądź zmarłych w wyniku działań wojennych, odnalezione przez Zespół Pracowni Dokumentacji Dziejów Płońska. 

W salach wystawowych dokumentaliści Pracowni przeprowadzili 108 lekcji historii lokalnej (czas trwania każdej z nich – od 90 minut do 2 godzin) dla 3.178 uczniów w 108 grupach zorganizowanych, przybyłych na wystawę z Płońska i szesnastu miejscowości powiatu płońskiego.  Wystawę czynną od 1 września do 3 grudnia 2009 roku odwiedziło łącznie ponad 4.620 osób, z czego 1.443 osoby – indywidualnie.

Folder wystawy:

  

Przejdź do pełnej galerii zdjęć z wystawy

Drogi użytkowniku. Od 25 maja 2018 roku zaczeło obowiązywać rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie i Ochronie Danych”). W związku z powyższym uprzejmie informujemy iż Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta Płońska przetwarza dane osobowe na zasadach opisanych na stronie: Polityka prywatności - RODO.

  Akceptuję politykę prywatności