W 2009 roku – dla uczczenia pamięci Mieszkańców Płońska i Ziemi Płońskiej, których dzieciństwo, młodość lub wiek dorosły przypadły na lata II wojny światowej – zespół dokumentalistów Pracowni Dokumentacji Dziejów Płońska przygotował wystawę pn. „W hołdzie Płońszczanom pokolenia lat wojny i okupacji”.
Na 24 planszach wystawowych zaprezentowanych zostało blisko 400 zdjęć i dokumentów ze zbiorów Pracowni, zgrupowanych w trzech częściach:
W salach wystawowych dokumentaliści Pracowni przeprowadzili 108 lekcji historii lokalnej (czas trwania każdej z nich – od 90 minut do 2 godzin) dla 3.178 uczniów w 108 grupach zorganizowanych, przybyłych na wystawę z Płońska i szesnastu miejscowości powiatu płońskiego. Wystawę czynną od 1 września do 3 grudnia 2009 roku odwiedziło łącznie ponad 4.620 osób, z czego 1.443 osoby – indywidualnie.
Jan Jędrzejewicz (1835-1887) był lekarzem, astronomem, pionierem polskiej spektroskopii, meteorologiem, klimatologiem i popularyzatorem nauki, twórcą prywatnego obserwatorium astronomicznego i stacji meteorologicznej w Płońsku, autorem nowoczesnego podręcznika astronomii pt. „Kosmografia”, wydanego w 1886 roku, nakładem Kasy im. Józefa Mianowskiego.
Z Płońskiem związany był od 1862 roku do śmierci w roku 1887.
Wystawa poświęcona Janowi Jędrzejewiczowi przygotowana została z wykorzystaniem materiałów ze zbiorów Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Płońska.
Na ponad dwudziestu planszach zamieszczone zostały kopie wybranych zdjęć i materiałów piśmienniczych publikowanych na łamach prasy XIX-wiecznej autorstwa Jana Jędrzejewicza oraz mu poświęcone. Wśród prezentowanych materiałów jest kopia drzeworytu opublikowanego w 1882 roku na łamach „Tygodnika Powszechnego”, przedstawiającego nieistniejące dziś obserwatorium astronomiczne w Płońsku, zbudowane przez Jana Jędrzejewicza. Są również wybrane materiały pochodzące z jego dzieła zatytułowanego „Kosmografia”, napisanego i po raz pierwszy wydanego w 1886 roku, wybrane artykuły naukowe z lat 1882 – 1887 opublikowane na łamach pism „Wszechświat” i „Pamiętnik Fizjograficzny”, oraz teksty o Janie Jędrzejewiczu napisane już po jego śmierci, dotyczące jego osoby i dokonań oraz dalszych losów pozostawionej przez niego spuścizny naukowej.
Od 2013 roku wystawa towarzyszy kolejnym edycjom Nagrody Naukowej im. Jana Jędrzejewicza dla najlepszej polskojęzycznej książki poświęconej historii nauki i techniki, ustanowionej przez Samorząd Miasta Płońska z inicjatywy Komitetu Historii Nauki i Techniki PAN oraz Kasy im. Józefa Mianowskiego – Fundacji Popierania Nauki dla uhonorowania wkładu Jana Jędrzejewicza w rozwój nauki polskiej oraz dla propagowania polskiego piśmiennictwa z zakresu historii nauki i techniki.
ul. Towarowa 9, 09-100 Płońsk
Telefon: 23 662 34 82
e-mail: kontakt@pddmp.pl
Poniedziałek: 09:00-16:00
Wtorek: 09:00-16:00
Środa: dzień wewnętrzny
Czwartek: 09:00-16:00
Piątek: 09:00-16:00
Każda reprodukcja lub adaptacja całości bądź części materiału, niezależnie od zastosowanej techniki reprodukcji jest surowo zabroniona
Jakiekolwiek kopiowanie, reprodukcja lub publikacja prezentowanego materiału pochodzącego ze strony pddmp.pl w jakiejkolwiek formie i postaci jest zabroniona bez uprzedniej zgody.
Wszelkie zgłoszenia dotyczące naruszenia praw autorskich będą wnikliwie sprawdzane.
Szanowni Państwo,
informujemy, że ze względu na zmianę siedziby, Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta jest chwilowo zamknięta. O dacie otwarcia będziemy informować.
Przepraszamy za wszelkie niedogodności
Zespół Pracowni