W stałym dodatku do ukazującego się w Warszawie dwutygodnika społeczno-gospodarczego „Cała Polska”, zatytułowanym „Ziemia Warszawska”, w numerze 5-6 z 1938 r., na stronie 9 czytamy:
 

Płońsk europeizuje się

„Starożytne miasto Płońsk, leżące na trakcie Warszawa – Gdańsk i nad rzeką Płonką, nad którą w sierpniu 1920 r. toczyły się zacięte walki o  Płońsk, w których to bolszewicy ponieśli śromotną klęskę, znajduje się obecnie w fazie pełnego ruchu budowlanego.

Na nowopowstałych ulicach, jak Marszałka Piłsudskiego i Batorego oraz Płockiej, rosną jak grzyby po deszczu jedno i dwupiętrowe domy, budowane według ułożonego z góry przez Zarząd Miejski planu i wyglądu.

Samo Miasto wybudowało na placu Kościuszki wspaniały duży gmach szkoły powszechnej oraz wykańcza przy ul. Płockiej budowę liceum, w którym mieścić się będą: wielka sala gimnastyczna o powierzchni 1000 m2 oraz gabinet lekarza, dla nauczycieli, doświadczalny i inne lokale; koszt budowy tego gmachu obliczony jest na 65.000 zł.

W niedalekiej już przyszłości Zarząd Miejski rozpocznie budowę wielkiej łaźni, łącznie z ośrodkiem zdrowia.

Wszystkie ulice, tak wylotowe jak i w śródmieściu, są wyłożone kostką trylińską, a chodniki nowymi płytami betonowymi wykonanymi we własnej betoniarni.

Zaznaczyć należy, że targowica bydła przeniesiona została z placu Kościuszki hen daleko poza miasto, zaś na miejscu targowicy miasto urządza zieleniec – ogród, gdzie spragnieni świeżego powietrza mieszkańcy znajda chwilę odpoczynku.

Oprócz nowo zakładającego się zieleńca miasto posiada boisko sportowe, strzelnicę, korty tennisowe, piękny basen pływacki oraz w budowie będąca plaża nad rzeką Płonką, Zarząd Miejski wydzielił plac prawie z 17 ha przeznaczając go pod przyszły park spacerowy.

Wszystkie te inwestycje popierane są przez społeczeństwo bardzo życzliwie, które w każdym calu wykonanej roboty widzi, że czyni się to dla jego zdrowia, kultury i poczucia obowiązku względem drugich.

 

Co jest godne widzenia

Płońsk i jego najbliższa okolica jest jakby skarbnicą niewyczerpaną i źródłem pamiątek tak czasów obecnych, jak i dawniejszych, godnych widzenia, to też od czasu jak miasto przyoblekło się w szatę czystego, schludnie wyglądającego grodu, coraz częściej zatrzymują się samochody tak pojedyńczo, jak i grupami, z których wysiadają jadący, chętnie
i z wielkim zaciekawieniem oglądając ważniejsze budynki, pomniki,  itp., w których kryją się tajemnice dobrych i złych przeżytych chwil.

Do ważniejszych obiektów, które zwracają na się uwagę są:

Wedle opowiadania starego grabarza, który bez przerwy pełni tu służbę od przeszło 40 lat, w mogile tej spoczywają – zwłoki 23 bohaterów, w tym 2 o nie stwierdzonych nazwiskach.

Rok rocznie w rocznicę zwycięstwa nad bolszewikami, przy tej mogile odprawione jest nabożeństwo oraz tradycyjny apel.

Poza tymi obiektami, należy się udać do Zarządu Miasta, gdzie w gabinecie burmistrza p. Kwiatkowskiego, na ścianie rozwieszone są wykonane przez p. Zdzisława Czermańskiego 13 sztychów przedstawiających Marszałka Piłsudskiego w 13 z życia wziętych ważniejszych pozach, i tak

 Zarząd Miasta w najbliższym już czasie przystąpi do wydania specjalnego opisu miasta i zabytków, co dla turystów będzie bardzo wygodnym i koniecznym przewodnikiem.”            

 

Szanowni Państwo,
informujemy, że ze względu na zmianę siedziby, Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta nie będzie czynna w okresie od 1 lipca do 30 września 2024 r.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności i zapraszamy do odwiedzenia nas w naszej nowej siedzibie – budynku Muzeum Ziemi Płońskiej (dawnego dworca kolejowego) przy ul. Towarowej 9.

O dokładnej dacie otwarcia będziemy informować.
Zespół Pracowni

Skip to content