W numerze 52 z 1891 r. ukazującego się w Warszawie tygodnika literacko-społeczno-politycznego „Głos”, na stronie 622, znajdujemy informacje:

 

Płońsk. (Kor. „Głosu”) W zaprzeszłą sobotę odbyło się w miejscowym gmachu straży ogniowej przedstawienie amatorskie, urządzone przez pp. oficerów kwaterującego w naszem mieście fortecznego Zegrskiego bataljonu na rzecz głodnych w dotkniętych nieurodzajem gubernijach cesarstwa. Wskutek licznego dosyć udziału miejscowej i okolicznej intelligencyi, przedstawienie wspomniane dało podobno dosyć znaczny dochód.

W przeszły wtorek Płońsk o mało co nie uległ znacznej klęsce wskutek powstałego w gęsto zabudowanej części miasta pożaru, dzięki jednak energicznej a skutecznej pomocy miejscowej straży ogniowej, pożar w zarodku prawie ugaszono.

Miasto nasze w ostatnich miesiącach pochwalić się może stosunkowo niezłym stanem zdrowotnym, gdyż z wyjątkiem tyfusu, stałego u nas gościa, poważniejszych chorób nagminnych wcale podobno niema, w okolicy jednak panuje ciągle jeszcze groźna w tym roku grypa (influenza), a miejscami i tyfus brzuszny.

 

L.”

 

Skip to content